מהי החלקה אורגנית- המדריך המלא

החלקת שיער הינה טכניקה לשינוי מבנה חוט השערה. הטכניקה באה לתת מענה לאותן נשים (וגם גברים עם שיער ארוך) שהיו רוצות ורוצים מראה שיער חלק יותר.

התחום התפתח לאורך השנים ופיתח מספר שיטות החלקה: החלקה צרפתית, החלקה ברזילאית (החלקת קראטין- שרשרת של חומצות אמינו, שאינה חוקית בישראל בשל כמות הפורמלין הגדולה שמצויה בה), ההחלקה היפנית הפופולארית שהייתה נפוצה מאוד בישראל עד לפני כ-5 שנים, וכיום ישנן החלקות טובות בהרבה. החלקה משקמת, החלקה אורגנית, החלקה הודית ועוד.

לשאלה: "מה זה החלקה אורגנית ?" התשובה תהיה : "ההחלקה האורגנית, אינה באמת אורגנית. מדובר בשם שיווקי של תהליך ההחלקה בו מעצב השיער  מחדיר חומר שמשנה את עמוד השדרה של השיערה לצמיתות".


החלקה אורגנית- תהליך
החלקה אורגנית: שלבים, משך הזמן, דרכי ביצוע ולמי מותר לבצע הינם שאלות מפתח שכל מטופלת חייבת לשאול טרם ביצוע ההחלקה. אחד היתרונות הבולטים של ההחלקה הוא שאינה מסוכנת לשיער כפי שהיו החלקות העבר ואינה עלולה לשרוף את השיער גם אם לא מדייקים מאוד במהלכים בעת הביצוע. 

קיים בישראל שוק שחור שבו מתבצעות החלקות שיער שלא באישור משרד הבריאות. המחיר האטרקטיבי שלהן מושך נשים לבצע את ההחלקה בדרכים לא ראויות ובכך הן למעשה מסכנות את השיער שלהן ואת בריאותן.

איך עושים החלקה אורגנית? תהליך החלקה אורגנית הינו הליך סדור שאין לדלג או לפספס בו אף שלב. להלן השלבים:

 1. אבחון של סוג השיער. חייב להתבצע ע"י איש מקצוע, לא כל ספר או מעצב שיער מכיר ומומחה להחלקת שיער. בשלב הראשון יש להתאים את החומר לסוג השיער ואת משל הזמן שהחומר צריך להיות על השיער של המטופלת. איש המקצוע צריך להכיר את ההיסטוריה של השיער ( החלקות קודמות, שיער צבוע וכו'). בנוסף כדאי לשתף את המעצב באם המטופלת מבצעת ספורט מסוים (כמו שחייה למשל).
 2. חפיפת השיער באופן יסודי.
 3. ייבוש השיער לחלוטין.
 4. חלוקת השיער ל-4 אזורי עבודה.
 5. הכנת חומר- השלב המכריע ביותר בתהליך. טעות של מעצב השיער יכולה להיות קריטית להצלחת ההחלקה. שלב זה הוא תוצאה של שלב אבחון השיער.
 6. עבודה על השיער- חשוב מאוד לעבוד קרוב לקרקפת אך לא לגעת בה בזמן מריחת החומר, בניגוד לתהליך שעושים כאשר צובעים שיער.
 7. איטום השיער המרוח בעזרת כובע רחצה למניעת נידוף החומר הפעיל.
 8. המתנה של שעה עד שעה וחצי. אורך ההמתנה תלוי בסוג השיער ולפי הנחייה של איש המקצוע.
 9. לאחר ההמתנה יש לשטוף את השיער היטב ומייבשים בפן.
 10. גיהוץ ההחלקה בטמפרטורה הרלוונטית לפי אבחון של איש המקצוע.
 11. חפיפת השיער בשמפו (בניגוד להחלקה יפנית, כבר ניתן לחפוף את השיער) ומריחת מסיכה ייחודית 
 12. ייבוש טבעי או במייבש שיער.

הערה חשובה- במקרה של שיקום שיער בין שלב 8 לשלב 9 איש המקצוע ימרח חומר ייחודי לשיקום שיער בקצוות השיער. רק לאחר מכן תתבצע השטיפה וייבוש השיער בפן.


האם החלקה אורגנית מאושרת משרד הבריאות ?
התשובה אינה גורפת. לא כל החלקה אורגנית היא באישור משרד הבריאות. קיימות החלקות שכן וקיימות לא מעט שרלטנות בתחום והחלקות לא מוכרות או גרוע מזאת- מוכרות כהרסניות. ככלל ברזל, איננו ממליצים לבצע החלקה שאינה מוכרת. ההחלקות הקודמות שהזכרנו: החלקה יפנית, החלקה הודית, החלקה צרפתית מאושרות כמובן ע"י משרד הבריאות. כמו כן, החלקת הדגל של מרכז המומחים שלנו 'ריבונדינג X' מאושרת גם כן ומהווה כיום את ההחלקה הבטיחותית והמקצועית ביותר בישראל, רשומה כסימן רשום ובעלת סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר.

החלקה אורגנית- חסרונות או סכנות
החלקת השיער, כאמור, אינה תהליך פשוט. קיימות החלקות שיער שיכולות לסכן את בריאותו של השיער ואת בריאותה של המטופלת. זו בדיוק הסיבה שמשרד הבריאות מתייחס לנושא בכובד ראש ומבצע מבחנים קפדניים לשיטות.

 1. החיסרון הראשון מתייחס לריבוי השיטות. בחירת החלקה לא מוכרת או שלא מוכרת ע"י משרד הבריאות אינה מומלצת בשום צורה.
 2. אבחון לא נכון של השיער ע"י איש מקצוע לא מיומן
 3. גיהוץ לא מדויק יכול לגרום לנזק חמור בשיער. יש להתאים את מידת החום לעובי השיער (שיער דק- חום נמוך ושיער עבה חום גבוה יותר).
 4. שימוש במכשיר גיהוץ שגוי.
 5. סיכויי ההצלחה של ההחלקה תלויה בטיב החומר (מוכר ומאושר) וברקיחה שלו ע"י איש המקצוע. עבודה לא נכונה בשלב זה תגרום לעיוות בשיער ולאי הצלחה של התהליך.
 6. תחום פרוץ, לא כל מעצבי השיער הם אנשי מקצוע בתחום בעלי ההכשרה המתאימה, הלימודים הרלוונטיים וכמובן הניסיון המקצועי. 
 7. קיימות החלקות שאסור להשתמש בהן לנשים בהריון (אלו שמכילות פורמלין למשל).
 8. המתנה קצרה או ארוכה מידי לאחר ביצוע ההחלקה. 

כמה עולה החלקה אורגנית
כבר ציינו שהתחום פרוץ. ניתן למצוא החלקות שיער ב400-500 ₪ (סוגי החלקות שרובן לא מאושרות משרד הבריאות או בעלות חומר פעיל זול במיוחד) אנשי מקצוע שיגבו גם 1500-2500 ₪.

המחיר תלוי כמובן במספר גורמים:

 • שאלת חומר ההחלקה, פערי מחיר גדולים בין החומרים זולים או מסוכנים לאלו האיכותיים ושמאושרים ע"י משרד הבריאות.
 • איש המקצוע שמבצע אותה.
 • סוג השיער ומה הוא דורש לביצוע- התאמת ההחלקה לסוג השיער.
 • שיטת ההחלקה.
 • משך זמן העבודה- שאלה: 'כמה זמן לוקח לעשות החלקה אורגנית' רלוונטית והתשובה היא לא פחות מ- 3 שעות.

החלקה לשיער מתולתל, צבוע או דליל
נשים רבות מבצעות לבצע תהליך של החלקת השיער שלהן, כל אחת מסיבתה היא. רובן מחפשות פתרון לאורך זמן ולא פתרון זמני. הרוב המכריע של הנשים מגיע לטיפול החלקה כאשר שיערן עבר כבר "דרך ארוכה"- טיפולים, צביעות, החלקות כושלות וכו'.

הפרק הנ"ל מתייחס לסוגי שיער שונים בהיבט של ביצוע החלקה.

החלקה אורגנית לשיער מובהר- אין החלקה אורגנית שמשנה צבע, כל החלקה אורגנית לשיער בהיר תביא להצהבה של השיער. קיימת דרך למתן את תהליך ההצהבה ע"י הוספה של גוון ייחודי לרקיחה. גוון זה ימתן את ההצהבה בחצי טון עד טון. התהליך הזה בא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר ברקיחת ה-'ריבונדינג X'.

החלקה אורגנית לשיער מתולתל- שיטות ההחלקה האורגנית מתאימות כמובן לשיער מתולתל. בהתאם לסוג הקושי (מתולתל גלי או ממש 'אפרו') מתאימים את הטיפול, החומר ושיטת הגיהוץ. ע"י רקיחה של הריבונדינג X נוכל להפוך את ההחלקה לאינטנסיבית יותר ובכך להבטיח את התוצאה. 

החלקה אורגנית לשיער דליל- אין בעיה כלל לבצע החלקות לשיער דליל. התהליך דומה כמו בשיער רגיל. בכל מקרה ההחלקה היפנית הפופולארית אינה מומלצת לשיער דליל שכן היא אינה משקמת ויכולה לסכנו. במקרה של שיער דליל ההחלקה המומלצת ביותר היא שיטת ה'ריבונדינג X', שיכולה להשאיר נפח בשיער ולא להחליק אותו בצורה שתבליט את הדלילות. 


החלקות אורגניות- בית  FOREVHAIR
רוני ועדי חתוכה מנהלים את המותג FOREVHAIR, בית אחד המציע פתרונות 360 לבעיות שיער, החל משיקום שיער, השתלות שיער, החלקות שיער, פתרונות לשיער דליל ועד לעיצוב שיער לקהל הרחב.

לפרטים נוספים ניתן לפנות לצוות של חברת FOREVHAIR, המרכז פתוח בימים א – ה בין השעות 9:00 ל-19:00 וישמח לספק לכם ייעוץ . 

אנו נשמח לתת לכם פרטים ומידע על כל התהליך: 03-6022334 מייל: office@forevhair.co.il